provozní doba (školní výlety si mohou otevírací dobu zvolit sami dle jejich programu)
červenec a srpen
ZAVŘENO
Úterý - Neděle
květen, červen a září
ZAVŘENO
Úterý - Neděle
říjen - duben na objednávku.
plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, školní výlety do obou muzeí 40 Kč
Provaznické muzeum

nám. Míru č.p. 61
Deštná
mobil: +420 721 415 581

49°15'54.838"N,
14°55'21.662"E
Mapa PM
< návrat zpět

Expozice

Dlouho připravované expozice popsány v části, vývoj civilního a vojenského letectví na jihu Čech a je zvláště věnována osudu československých pilotů, kteří bojovali ve druhé světové válce. V těchto desetiletích odhlédnuto milník v historii národních vzpomínají položek z pozůstalostí zemřelých válečných veteránů a modlitební místnosti. Muzeum, které vzniklo v bývalém kině v Deštné, představuje největší legendy československého letectví, kromě toho také některé z méně známých pilotů z jižních Čech, kteří dosáhli mimořádného úspěchu.

Výstavní haly jsou rozděleny do dvou místností. Ve vstupní hale je kopie Pilot helmy, ve kterých expozice změní osudy československých letců ve druhé světové válce. Exponáty v bývalých sálech poskytuje návštěvníkům všechny detaily, připomínající české letu a vojenské, stejně jako pořízení třinácti studijních cest klubu v zahraničí.

Základem portfolia se skládá ze sbírek sdružení, ale i dárky a pronájmu předmětů. Mezi unikátními kousky součástí vnitřního vybavení Messerschmitt Me-109, kormidlo z Heinkel část H-219 Uhu z mé vlastní sbírky (jediný známý v Evropě - kamufláž od jara 1945), nebo dokonce výstřel přes kyslíkovou láhev od Spitfire Sgt . Karel Pavlík, který přišel do tohoto stroje na 5. 5. 1942 u Ypres zabil. Další unikátní je vrak Liberator PP-Y, ve které československá posádka zahynula na ostrově Hoy, a bylo zjištěno, členové sdružení.

Modlitebna hned vedle pilotní přilby je předložit jména všech zesnulých pilotů. Podrobné životní příběhy nás přiblíží k jejich osudů, a fotografie dokumentující umístění jejich hrobů. Prostoru dominuje obrovské postavy britské hřbitově u Brookwood, kde mnoho československých pilotů válečných jsou pohřbeni. Pod obrázkem je skutečný hrob, obklopené ze všech stran půdy z hrobů pilotů.

V projekci a přednáškový sál s kapacitou 60 míst, historických a současných filmů může být viděn s letec tématu. Fotografie, Muzeum místa výroby na filmového archivu České televize a RAF Museum TV. Široký sortiment je doplněn vlastními dokumenty členů klubu, kteří učinili v třinácti studijních cest do zahraničí na tratích po pilotů československé války. Promítací sál slouží také rozhovory s historiky, Aviatikern, pilotů a letců veteránů. Speciální přednášky, které drží reproduktor, některé v angličtině, je také zaměřena na studenty.